چاپ
ارسال به دوست

برگزاری سمینار تخصصی میگو دراستان هرمزگان

با همت اداره کل دامپزشکی، نظام دامپزشکی، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی و اداره کل شیلات هرمزگان دوره آموزشی مدیریت بهینه مزارع پرورش میگو با تاکید بر بیماری لکه سفید با حضور دکتر افشار نسب به عنوان مدرس در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان برگزار شد .

مدیر کل دامپزشکی استان هرمزگان تاکیدکرد: بیماری لکه سفید میگو را جدی بگیریم .

به گزارش روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان هرمزگان، دکتر محمدجانباز ضمن تقدیر و تشکر از حاضرین در سمینار اظهارداشت: استان هرمزگان یکی از قطب های مهم کشور در بحث آبزی پروری است و اقدامات اداره کل دامپزشکی هرمزگان در راستای کمک کردن به این صنعت مهم است که بتوان به صورت پایدار همیشه داشته باشیم .

وی افزود: امسال بیش از 505 میلیون لارو توسط مراکز تکثیر به سایر استانها صادر شده و حدود یک میلیارد و 200 پست لارو توسط 360 مزرعه در استان هرمزگان ذخیره سازی انجام گرفته که نسبت به سال گذشته رشد 119درصدی را در استان شاهد هستیم .

  وی تصریح کرد: امسال با رشد 21 درصدی مراکز تکثیر از 14به 17 مرکز ارتقا پیدا کرده، در سال 97 بیش از 1400مورد بازدید و نمونه برداری صورت گرفته و در 4ماهه امسال بیش از 980 بازدید و نمونه برداری انجام شده که نشان از افزایش 110درصدی نسبت مشابه سال گذشته می باشد .

وی خاطر نشان کرد: انجام آزمایشات مولکولی در چهار ماهه اول امسال 72 درصد رشد داشته، در سال گذشته 4970مورد و امسال 2136 مورد آزمایش انجام گرفته است .

دکتر جانباز با اشاره به هزینه های بالای مواد مصرفی برای نمونه برداری،آزمایش و ...، بخصوص برای صادرات افزود: پیش بینی تولید در سال گذشته 18 هزار تن بوده که تولید به بیش از 21 هزار تن رسید و امسال پیش بینی 30 هزار تن می باشد .

مدیر کل دامپزشکی استان هرمزگان در مورد اهمیت بیماری لکه سفید اشاره نمود و گفت: 120 مسئول فنی بهداشتی و دستیاران ایشان در کلیه مراکز (پرورش و عمل آوری) مشغول به خدمت هستند .

دکتر جانباز از بهره برداران درخواست کرد: این دوره را به کل استان( مراکز، کارکنان،کارگران و ...) آموزش و ارتباط داده شود، در خواست های خود از جمله (تلفات جزی، ...) را اعلام نماید تا بررسی اولیه صورت گیرد، در حد مجاز تعریف شده هر استخر لارو ریزی کنید از تراکم بالا خود داری کنید، لارو را با حساسیت از مراکز مجاز بیاورید، از غذای مطمئن استفاده کنید از مبادی قانونی وارد شده است، سازمان دامپزشکی اعلام کرد آمادگی لازم برای همکاری با بهره برداران که تمایل به تامین غذایی هستند را دارد .

در پایان مدیر کل دامپزشکی استان هرمزگان گفت: با ظرفیت خوب استان از بهره برداران عزیز انتظارداریم با رعایت اصول موارد بهداشتی و امنیت زیستی، هر روز شاهد پیشرفت صنعت آبزی پروری استان هرمزگان باشیم .


  • فایل پیوست :
  • کد خبر: ١٣٥٠٤٧/
  • ١٧:٣٢ - سه شنبه ١ مرداد ١٣٩٨/
  • تعداد بازدید: 154

خروج